UNESCO okrogla miza o etiki umetne inteligence
Četrta okrogla miza o etiki umetne inteligence (UI) »Izzivi etike in upravljanja umetne inteligence: od načel do prakse« bo potekala 24. februarja 2022 od 12.00 do 14.00 ure. Okrogla miza bo potekala na spletu in bo odprta za javnost. Obravnavala bo številne izzive, ki jih z etičnega vidika sproža upravljanje umetne inteligence. Predstavljeni izzivi bodo, kako prenesti etična načela v prakso; kako izmeriti pravičnost in enakost; in kako spodbuditi zasebni sektor k ravnanju v skladu z etičnimi načeli, kot je vključenost. Vljudno vabljeni!
Letos je četrta izdaja serije okroglih miz, ki jih je leta 2018 začel UNESCO s podporo Japonske, z namenom spodbujanja mednarodnega dialoga in ozaveščanja javnosti o etičnih izzivih, povezanih z umetno inteligenco. Okroglo mizo bo vodila Emma Ruttkamp-Bloem, profesorica in vodja oddelka za filozofijo na Univerzi v Pretorii, članica Svetovne komisije za etiko znanstvenega znanja in tehnologije (COMEST).
Povabljeni panelisti so:
– Carlos Affonso Souza, profesor prava na državni univerzi Rio de Janeiro;
– Ellen Broad izredna profesorica na Inštitutu 3A v okviru Šole za kibernetiko na Avstralski nacionalni univerzi;
– Sabelo Mhlambi, sodelavec Centra za internet in družbo Berkman in Klein, Univerza Harvard, praktik v Stanfordovem laboratoriju za digitalno civilno družbo
– Favour Borokini raziskovalec umetne inteligence tehnološke politike pri Pollicy, nagrajeni ugandski feministični kolektivni in civilni tehnološki organizaciji.
Več informacij o okrogli mizi in govornikih najdete na naslednji povezavi. Na dogodek se lahko registrirate tukaj.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.