Vabilo na ustanovitev CC Chapter-ja
V ponedeljek, 6. maja 2019, bo ob 10:00 v prostorih Aksiome (Komenskega 18, 1000 Ljubljana) potekal uvodni sestanek, na katerem bo ustanovljen slovenski Creative Commons Chapter. Z reorganizacijo Creative Commons (skrajšano CC ali po slovensko “ustvarjalne gmajne”) po novem obstaja mreža CC Global Network, kamor se lahko včlanijo posamezniki in institucije.
Vsi zainteresirani (člani, bodoči člani kot tudi tudi nečlani), lepo vabljeni, da se nam pridružite v ponedeljek na uvodnem sestanku. Na sestanku bomo razpravljali o prihodnjem delovanju in krovnih dokumentih: CCGN Strategy, Charter, vključno s Code of Conduct, in Chapter Standards and Guidelines.
Vabljeni.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.