Vabilo na delavnico “Avtorsko pravo za knjižničarje”
Delavnica bo organizirana v okviru dogodka Še en dan odprtega znanja 2019, ki bo potekal 24. oktobra od 9tih do 16tih v Mestnem muzeju v Ljubljani. Poleg delavnice Avtorsko pravo za knjižničarje bo popoldan potekal dogodek “Wikimedia ljubi spomenike”, na katerem bodo člani uporabniške skupine Slovenski wikipedisti predstavili pomen Wikimedie za prakso akademskega objavljanja in razglasili zmagovalca slovenskega dela fotografskega natečaja Wiki Loves Monuments 2019.
V okviru dogodka Še en dan odprtega znanja 2019 IPI in NUK, ob podpori Communie, vabita na delavnico “Avtorsko pravo za knjižničarje”, ki bo potekala v Mestnem muzeju, 24. oktobra 2019 od 9:00 do 12:30.
Na delavnici se bodo knjižničarji seznanili s trenutnim pravnim okvirjem, kot je določen v Zakonu o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) in s priložnostmi, ki jih prinaša nova Direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva), ki jo mora Republika Slovenija implementirati do junija 2021.
Delavnico bosta vodila Benjamin White (Univerza Bournemouth) in dr. Maja Bogataj Jančič (Inštitut za intelektualno lastnino). Delavnica bo potekala v slovenskem in angleškem jeziku brez prevajanja.
9:00 – 9:15 Uvod
9:15 – 10:30 Avtorsko pravo za knjižnice v skladu z veljavnim ZASP
10:30 – 11:00 Določbe za ustanove kulturne dediščine v novi DSM direktivi ( (člen 6 in členi 8-11)
odmor 15 min
11:15 – 11:30 Ohranitev javne domene (člen 14)
11:30 – 12:15 Izjema za besedilno in podatkovno rudarjenje (člen 3 in 4)
12:15 – 12:30 Zaključne misli in dodatna vprašanja (oba)
Na delavnico se lahko do 21. oktobra 2019 prijavite prek spletnega obrazca, ali na e-mail naslov: info@ipi.si.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.