Vključitev javne domene v 5. člen Direktive
V zvezi z reformo avtorskega prava na enotnem digitalnem trgu se je evropskim zakonodajalcem v trialogu zaenkrat uspelo dogovoriti, da se javna domena vključi v 5. člen direktive.
Določba bo tako na ravni Evropske unije omogočila, da reprodukcija dela v javni domeni ne bo več avtorskopravno varovana (kot to velja v nekaterih državah članicah, kot sta Španija in Nemčija). V praksi to pomeni, da nekdo, ki bo delo v javni domeni, neko sliko na primer, fotografiral, na tej fotografiji načeloma ne bo mogel ponovno vzpostaviti avtorske ali sorodnih pravic. To je tudi v skladu z načelom Manifesta javne domene, da “kar je v javni domeni, mora v javni domeni tudi ostati”. Inštitut za intelektualno lastnino ta premik v pozitivno smer pozdravlja in se zavzema za dvig koncepta javne domene na evropsko raven.
Dne 18. marca 2021 bo dr. Maj Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. na Univerzi v Mariboru predavala o pravnih in etičnih vidikih avtorstva strokovnih in znanstvenih člankov. Predavanje bo namenjeno zaposlenim na Univerzi v Mariboru.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?