Vključitev javne domene v 5. člen Direktive
V zvezi z reformo avtorskega prava na enotnem digitalnem trgu se je evropskim zakonodajalcem v trialogu zaenkrat uspelo dogovoriti, da se javna domena vključi v 5. člen direktive.
Določba bo tako na ravni Evropske unije omogočila, da reprodukcija dela v javni domeni ne bo več avtorskopravno varovana (kot to velja v nekaterih državah članicah, kot sta Španija in Nemčija). V praksi to pomeni, da nekdo, ki bo delo v javni domeni, neko sliko na primer, fotografiral, na tej fotografiji načeloma ne bo mogel ponovno vzpostaviti avtorske ali sorodnih pravic. To je tudi v skladu z načelom Manifesta javne domene, da “kar je v javni domeni, mora v javni domeni tudi ostati”. Inštitut za intelektualno lastnino ta premik v pozitivno smer pozdravlja in se zavzema za dvig koncepta javne domene na evropsko raven.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.