Webinarji o podatkovni analitiki (TDM)!
Pravna ureditev področja vele-podatkov in podatkovne analize z vidika avtorskega prava je ključna, da se lahko ta dejavnost izvaja v pravno varnih okvirjih. O tem bo govora na IPI webinarjih o podatkovni analitiki. Vabljeni!
Evropski zakonodajalec se zaveda pomena tega področja, zato tudi nova avtorskopravna DSM Direktiva 2019/790 ureja to vprašanje in za področje podatkovne analitike, ki jo poimenuje kot “besedilno in podatkovno rudarjenje”, (TDM) uvaja dve novi avtorsko-pravni izjemi.
Ti dve izjemi predstavljata pravno podlago za TDM.
Na Inštitutu za intelektualno lastnino (IPI) bomo organizirali več webinarjev na temo TDM in avtorskih pravic in sicer:
– prvega v petek, 12.3.2021 ob 11ih dopoldan, do webinarja lahko dostopate na naslednji povezavi: https://teams.live.com/meet/94980385203981, in
– drugega v ponedeljek, 15.3.2021 ob 16ih popoldan, do webinarja lahko dostopate na naslednji povezavi: https://teams.live.com/meet/9432909018785.
Webinarja bosta obravnavala tematiko TDM v povezavi s pravico do raziskovanja in avtorskimi pravicami.
Vljudno vabljeni, da se dogodka udeležite v terminu, ki vam bolj ustreza. Predavala bo dr. Maja Bogataj Jančič.
Dogodek je podprt s strani Ameriškega veleposlaništva v Sloveniji v okviru projekta NGO Small Grants.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.