WIPO Pogovor o intelektualni lastnini in umetni inteligenci
Danes Svetovna organizacija intelektualne lastnine (WIPO) na svojem sedežu v Ženevi gosti Pogovor o intelektualni lastnini in umetni inteligenci. Glavni namen Pogovora je izmenjava pogledov o morebitnem vplivu umetne inteligence na sistem intelektualne lastnine. Dr. Maja Bogataj Jančič se Pogovora udeležuje kot predstavnik organizacije Communia, ki ima status opazovalca.
Cilj WIPO Pogovora o intelektualni lastnini in umetni inteligenci je omogočiti Državam članicam možnost pogovora in izmenjave pogledov o različnih temah, ki se nanašajo na umetno inteligenco z didaktičnim namenom, ter oblikovanje pravih vprašanj glede morebitnega vpliva umetne inteligence na sistem intelektualne lastnine. WIPO Pogovor o intelektualni lastnini in umetni inteligenci naj bi dosegel naslednje:
– Boljše razumevanje vpliva umetne inteligence na intelektualno lastnino;
– Boljše razumevanje potenciala, ki ga ima umetna inteligenca za izboljšanje administracije intelektualne lastnine;
– Oblikovanje pravih vprašanj, o katerih naj se razpravlja v prihodnosti;
– Identificiranje problemov, ki potrebujejo takojšnjo pozornost Držav članic.
Dr. Maja Bogataj Jančič je na Pogovoru prisotna v imenu Communie, organizacije, ki ima status opazovalca.
Predviden program Pogovora je dostopen tukaj.
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.
Po štirih uspešno izvedenih spletnih dogodkih na temo nove Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, Communia z dobro prakso nadaljuje tudi v letošnjem leto in bo tako 26. januarja organizirala že peti Communia Salon, tokrat na temo varovalk za uporabnike pri implementaciji 17. člena DSM Direktive. Vabljeni!
Danes bo potekal tradicionalni tretji Dan odprtega znanja, ki ga v sodelovanju z inštitutom Danes je nov dan, zavodom Aksiomo in Creative Commons organizira Inštitut za intelektualno lastnino. Vabljeni!
Aprila 2020 je Madžarska kot prva država članica EU implementirala določbe iz 5. člena Direktive (EU) 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktive), ki se nanašajo na uporabo avtorskih del in drugih predmetov varstva v dejavnostih digitalnega in čezmejnega poučevanja.