WIPO Pogovor o intelektualni lastnini in umetni inteligenci
Danes Svetovna organizacija intelektualne lastnine (WIPO) na svojem sedežu v Ženevi gosti Pogovor o intelektualni lastnini in umetni inteligenci. Glavni namen Pogovora je izmenjava pogledov o morebitnem vplivu umetne inteligence na sistem intelektualne lastnine. Dr. Maja Bogataj Jančič se Pogovora udeležuje kot predstavnik organizacije Communia, ki ima status opazovalca.
Cilj WIPO Pogovora o intelektualni lastnini in umetni inteligenci je omogočiti Državam članicam možnost pogovora in izmenjave pogledov o različnih temah, ki se nanašajo na umetno inteligenco z didaktičnim namenom, ter oblikovanje pravih vprašanj glede morebitnega vpliva umetne inteligence na sistem intelektualne lastnine. WIPO Pogovor o intelektualni lastnini in umetni inteligenci naj bi dosegel naslednje:
– Boljše razumevanje vpliva umetne inteligence na intelektualno lastnino;
– Boljše razumevanje potenciala, ki ga ima umetna inteligenca za izboljšanje administracije intelektualne lastnine;
– Oblikovanje pravih vprašanj, o katerih naj se razpravlja v prihodnosti;
– Identificiranje problemov, ki potrebujejo takojšnjo pozornost Držav članic.
Dr. Maja Bogataj Jančič je na Pogovoru prisotna v imenu Communie, organizacije, ki ima status opazovalca.
Predviden program Pogovora je dostopen tukaj.
O slovenskih vidikih uvajanja načel odprte znanosti se bo razpravljalo na 1. nacionalnem dogodku projekta »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«, ki bo potekal v četrtek, 5. oktobra 2023, od 9:00 do 15:00 v atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, 1000 Ljubljana.
Globalno partnerstvo na področju umetne inteligence (the Global Partnership on Artificial Intelligence – GPAI) je mednarodna iniciativa z več deležniki, ki si prizadeva usmerjati odgovoren razvoj in uporabo umetne inteligence na temelju človekovih pravic, vključevanja, raznolikosti, inovacij in gospodarske rasti.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.