Za spoštovanje temeljnih naj se omeji avtorsko pravico
Včeraj je Communia objavila nov Dokument o temeljnih pravicah kot omejitvi avtorske pravice v nujnih primerih.
Dokument predstavlja odziv na krizne razmere pandemije COVID-19, ki so povzročile velike motnje normalne družbene organizacije v številnih državah EU. Avtorica Teresa Nobre predstavlja stališče, kako bi lahko temeljne človekove pravice v teh kriznih časih pandemije predstavljale pravno podlago za omejitev avtorskih pravic.
Izjeme in omejitve avtorskih pravic bi morale podpirati izobraževanje, raziskave in druge dejavnosti v javnem interesu, ki bi se morale izvajati na daljavo v nujnih primerih, ki bistveno motijo normalno organizacijo družbe. Ne moremo šteti, da so nacionalni zakoni o avtorskih pravicah, ki nimajo prožnosti za začasno prilagoditev novim načinom življenja, ki so jih uvedli nujni primeri, kot je pandemija COVID-19, pravilno ponotranjili temeljne pravice iz Listine EU o temeljnih pravicah. V takšnih primerih je treba upoštevati pravice do svobode informacij, svobode znanosti in izobraževanja, da se omogoči odstopanje od izključnih avtorskih pravic. Odstopanje mora imeti obseg, potreben za zavarovanje dejavnosti, ki posnemajo ali prevajajo tiste, ki se izvajajo v prostorih izobraževalnih ustanov, raziskovalnih organizacij in ustanov kulturne dediščine v obdobjih, ko se fizične prostore teh institucij sili v zaprtje.
Več si lahko preberete tukaj.
Danes bo potekal tradicionalni tretji Dan odprtega znanja, ki ga v sodelovanju z inštitutom Danes je nov dan, zavodom Aksiomo in Creative Commons organizira Inštitut za intelektualno lastnino. Vabljeni!
Aprila 2020 je Madžarska kot prva država članica EU implementirala določbe iz 5. člena Direktive (EU) 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktive), ki se nanašajo na uporabo avtorskih del in drugih predmetov varstva v dejavnostih digitalnega in čezmejnega poučevanja.
Novi 17. člen Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu velja za enega najbolj kontroverznih členov DSM Direktive, saj ureja nov režim odgovornosti ponudnikov storitev deljenja vsebin na spletu (spletnih platform) za vsebino, ki jo na njihove strežnike naložijo njihovi uporabniki, pri čemer ima nova pravica iz 17. člena, kakor je v svojem posvetovalnem dokumentu pojasnila Evropska Komisija, “sui generis” veljavo v odnosu do pravice priobčitve javnosti iz 3. člena InfoSoc Direktive. Ena izmed ključnih težav v povezavi s 17. členom, s katero se morajo pri implementaciji direktive soočiti države članice EU, je predvsem nevarnost prekomerne uporabe nesofisticiranih filtrov vsebine, ki neupravičeno posegajo v svobodo izražanja uporabnikov platform in uporabnikov avtorsko varovanih del.
Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) je 8 januarja 2021 objavila povzetek drugega in tretjega srečanja Pogovora o intelektualni lastnini in umetni inteligenci.