Začasna odpoved pravicam intelektualne lastnine naj se ne nanaša zgolj na patente
COVID 19 preskoči vse zidove in ne pozna razlike med bogatimi in revnimi, zato je solidarnost, tudi s pomočjo začasne odpovedi pravic intelektualne lastnine nujna. Kdaj bo temu sledila EU? In zakaj je pomembno, da se odpoved ne nanaša samo na patente. To je poskušala dr. Maja Bogataj Jančič razložiti Nataši Briški in Aljažu Pengov Bitenc, ki sta jo povabila v Evropsko četrt.
Oktobra lansko leto sta Indija in Južnoafriška Republika predlagali, da se začasno suspendira uveljavljanje pravic intelektualne lastnine v skladu s TRIPS za potrebe premagovanja COVID-19. Razvite države temu predlogu niso bile naklonjene. Maja pa je administracija ZDA presenetila in podprla prizadevanja nerazvitih držav z izjavo predstavnice Urada trgovinskega predstavnika ZDA Katherine Tai. Dr. Maja Bogataj Jančič vidi potezo ZDA kot razumno, a je opozorila, da niso zgolj patenti ovira v boju proti COVID-19. Zdaj mora pravi korak narediti tudi EU.
Vljudno vabljeni, da prisluhnete podkastu, ki je dostopen tukaj.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.