Zakonodajalci morajo pri implementaciji 17. člena upoštevati javni interes
42 organizacij, med njimi Zveza civilnih svoboščin za Evropo, Fundacija Wikimedia, IFLA, EDRi, Communia in Creative Commons, ki se zavzemajo za temeljne pravice uporabnikov interneta in čim širši dostop do znanja, je na začetku tega tedna na Evropsko komisijo naslovilo odprto pismo.
V pismu poudarjajo pomen spoštovanja pravic iz Listine EU o temeljnih pravicah pri implementaciji Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu v nacionalne pravne rede držav članic. V povezavi s 17. (bivšim 13. členom) se je potrebno zavzeti zlasti za svobodo izražanja in zagotoviti transparentno implementacijo, ki bo spodbujala konstruktivno debato in bo upoštevala javni interes, ki ga zastopajo organizacije, podpisane pod odprtim pismom.
Direktiva je bila 17. maja objavljena v uradnem listu EU, 7. junija bo tako pričel teči dvoletni rok za njeno implementacijo.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).