CC Global Summit 2020 kar preko spleta!
Creative Commons (CC) vsako leto tradicionalno organizira dogodek CC Global Summit, ki združuje strokovnjake z najrazličnejših področij z namenom spodbujanja razprave in organizacije delavnic s področja odprtega dostopa. Letošnji CC Global Summit 2020 bo, zaradi okoliščin, potekal kar preko spleta. Obenem CC poziva k posredovanju predlogov za boljšo organizacijo dogodka, povezanih z vprašanji glede pandemije virusa COVID-19 in svetovnim gibanjem proti rasni nepravičnosti. Vabljeni k pošiljanju predlogov!
CC Global Summit 2020, ki se bo odvijal med 19. In 24. oktobrom 2020 bo prvi tovrstni dogodek, ki bo v celoti organiziran preko spleta. Tematika dogodka se bo letos osredotočala na vrednote, ki oblikujejo CC in preko katerih lahko odprta skupnost pripomore k ustvarjanju enakopravnega, pravičnega in vključujočega sveta.
V ta namen CC poziva, da se do 17. 7. 2020 posredujejo predlogi, ki bodo obravnavali konkretna vprašanja in rešitve predvsem za naslednja področja:
– ustvarjalci CC: obrazi, delo in zgodbe tistih, ki gradijo CC,
– opolnomočenje CC: obravnava orodij, tehnologije in skupnosti, ki omogočajo delovanje CC;
– odprto izobraževanje in odprte štipendije: podpora skupnosti, ki izvajajo odprt dostop do izobraževanja in štipendij;
– odprte galerije, knjižnice, arhivi in muzeji (GLAM): izboljšanje in razširitev odprtega dostopa do kulturne dediščine;
– politika in zagovarjanje promocije CC: strategije za pravno postopanje in avtorskopravno reformo.
Dogodka CC Global Summit 2020 se boste lahko preko spleta udeležili povsem brezplačno, potekal pa bo v kar petih jezikih: v angleščini, arabščini, francoščini, mandarinščini in španščini. Vabljeni!
V ponedeljek, 11.1.2021, bo Aksioma organizirala spletni dogodek, kjer se bo blogerka Regine Debatty iz We Make Money Not Art pogovarjala z Jill Magid o njenem filmu “The Proposal”. Pogovora se bo kot častna gostja udeležila tudi dr. Maja BogatajJančič, LL.M.,LL.M.
Konec novembra je Evropska Komisija sprejela predlog Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o upravljanju podatkov v Evropi (Data Governance Act). Gre za instrument, s katerim želi Komisija povečati dostopnost do podatkov in z mehanizmi za njihovo deljenje vzpodbuditi zaupanje v podatkovne posrednike.
V sredo, 25. novembra je Evropska komisija objavila obsežno končno poročilo o trendih in razvoju umetne inteligence v Evropski uniji.
Center za politiko intelektualne lastnine in njeno upravljanje (CIPPM), ki deluje pod okriljem Univerze v Bournemouthu, bo v prihodnjih tednih organiziral več spletnih dokodkov, med drugim tudi na temo implementacije nove Direktive 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva).