CC Global Summit 2020 kar preko spleta!
Creative Commons (CC) vsako leto tradicionalno organizira dogodek CC Global Summit, ki združuje strokovnjake z najrazličnejših področij z namenom spodbujanja razprave in organizacije delavnic s področja odprtega dostopa. Letošnji CC Global Summit 2020 bo, zaradi okoliščin, potekal kar preko spleta. Obenem CC poziva k posredovanju predlogov za boljšo organizacijo dogodka, povezanih z vprašanji glede pandemije virusa COVID-19 in svetovnim gibanjem proti rasni nepravičnosti. Vabljeni k pošiljanju predlogov!
CC Global Summit 2020, ki se bo odvijal med 19. In 24. oktobrom 2020 bo prvi tovrstni dogodek, ki bo v celoti organiziran preko spleta. Tematika dogodka se bo letos osredotočala na vrednote, ki oblikujejo CC in preko katerih lahko odprta skupnost pripomore k ustvarjanju enakopravnega, pravičnega in vključujočega sveta.
V ta namen CC poziva, da se do 17. 7. 2020 posredujejo predlogi, ki bodo obravnavali konkretna vprašanja in rešitve predvsem za naslednja področja:
– ustvarjalci CC: obrazi, delo in zgodbe tistih, ki gradijo CC,
– opolnomočenje CC: obravnava orodij, tehnologije in skupnosti, ki omogočajo delovanje CC;
– odprto izobraževanje in odprte štipendije: podpora skupnosti, ki izvajajo odprt dostop do izobraževanja in štipendij;
– odprte galerije, knjižnice, arhivi in muzeji (GLAM): izboljšanje in razširitev odprtega dostopa do kulturne dediščine;
– politika in zagovarjanje promocije CC: strategije za pravno postopanje in avtorskopravno reformo.
Dogodka CC Global Summit 2020 se boste lahko preko spleta udeležili povsem brezplačno, potekal pa bo v kar petih jezikih: v angleščini, arabščini, francoščini, mandarinščini in španščini. Vabljeni!
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.