Člani Evropskega Parlamenta o predlogih za urejanje umetne inteligence
V torek, 12. 5. 2020 so člani Evropskega parlamenta na sestanku JURI Komiteja Evropskega parlamenta za pravne zadeve obravnavali poročila o Okvirih etičnih vidikov umetne inteligence, robotike in povezanih tehnologij.
Ibán García del Blanco, poročevalec za zakonodajno poročilo, je povedal, da gre za “prvo tovrstno zakonodajno iniciativo, s katero se je Evropski parlament ukvarjal v tako širokem obsegu”, zanimivo so tudi besede poročevalca za poročilo o vplivu pravic intelektualne lastnine na razvoj umetne inteligence, Stéphana Séjournéja, ki je izpostavil, da so pravice intelektualne lastnine namenjene “promociji inovativnosti in ustvarjalnosti, ki sta ključni za […] razvoj umetne inteligence” in predlagal “izboljšanje mehanizmov in dostopnosti podatkov, ki so potrebni za razvoj umetne inteligence.”
V naslednjem koraku se pričakuje, da bo JURI Komite o dopolnitvah Okvira razpravljal junija in julija, čemur sledi glasovanje, ki naj bi se zgodilo 28. septembra.
Posnetek sestanka JURI Komiteja si lahko ogledate tukaj.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).