Člani Evropskega Parlamenta o predlogih za urejanje umetne inteligence
V torek, 12. 5. 2020 so člani Evropskega parlamenta na sestanku JURI Komiteja Evropskega parlamenta za pravne zadeve obravnavali poročila o Okvirih etičnih vidikov umetne inteligence, robotike in povezanih tehnologij.
Ibán García del Blanco, poročevalec za zakonodajno poročilo, je povedal, da gre za “prvo tovrstno zakonodajno iniciativo, s katero se je Evropski parlament ukvarjal v tako širokem obsegu”, zanimivo so tudi besede poročevalca za poročilo o vplivu pravic intelektualne lastnine na razvoj umetne inteligence, Stéphana Séjournéja, ki je izpostavil, da so pravice intelektualne lastnine namenjene “promociji inovativnosti in ustvarjalnosti, ki sta ključni za […] razvoj umetne inteligence” in predlagal “izboljšanje mehanizmov in dostopnosti podatkov, ki so potrebni za razvoj umetne inteligence.”
V naslednjem koraku se pričakuje, da bo JURI Komite o dopolnitvah Okvira razpravljal junija in julija, čemur sledi glasovanje, ki naj bi se zgodilo 28. septembra.
Posnetek sestanka JURI Komiteja si lahko ogledate tukaj.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.