Communia ob desetletnici delovanja pripravila nova priporočila
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
Ob desetletnici Communie v letu 2021 je organizacija pripravila priporočila za javno domeno za novo desetletje. Nov sveženj priporočil nadgrajuje Manifest javne domene (https://publicdomainmanifesto.org) in predhodnih 14 priporočil Communie za javno domeno, ki ju je Communia oba izdala v letu 2011. Le ob spoštovanju javne domene in izjem avtorskih pravic za javno dobro, lahko avtorsko pravo vzdržno biva in raste, še posebej v spreminjajoči se digitalni družbi.
Priporočila so bila javnosti (prvič) predstavljena na dogodku v Bruslju, 31. 5. 2022. Dogodka se je kot članica izvršnega odbora Communie udeležila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, direktorica Inštituta za intelektualno lastnino, ki je eden od ustanoviteljev Communie.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.