Communiin odziv na Javno razpravo o digitalnem dostopu do evropske kulturne dediščine
V ponedeljek, 14. 9. 2020 se je zaključila Javna razprava o dostopu do evropske kulturne dediščine, v okviru katere je Evropska komisija zainteresirane deležnike pozvala, naj podajo svoja stališča o Priporočilu komisije z dne 27. oktobra 2011 o digitalizaciji in spletni dostopnosti kulturnega gradiva ter njegovi digitalni hrambi. V roku je svoje stališče, v katerem opozarja na potrebo po prilagoditvi hitro spreminjajočemu-se digitalnemu svetu, oddala tudi Communia.
Priporočilo Komisije o digitalizaciji in spletni dostopnosti kulturnega gradiva sega še v leto 2011, zaradi česar je s potekom vsakega leta manj ustrezno za spopadanje z vprašanji hitro napredujoče tehnologije v odnosu do ohranjanja kulturne dediščine. Na to je v svojem stališču opozorila tudi Communia in poudarila pomen strategij, ki spodbujajo socialno, kulturno in ekonomsko vrednost evropske kulturne dediščine.
Communia v svojem stališču opozarja na potrebo po široki definiciji kulturne dediščine, ki bi zajela tudi modernejše oblike, potrebo po nadaljnjem razvoju javne kulturne infrastrukture, ki zagotavlja dostop in ponovno uporabo del, ter potrebo po ne le digitalnem ohranjanju ampak tudi digitalnem dostopu do del kulturne dediščine. Communia je dodatno opozorila tudi na pomembnost ustrezne implementacije nove DSM Direktive in predlagala, da se Direktiva 2012/28 o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del umakne, saj tudi 5 let po začetku njene veljavnosti ni imela vidnejšega vpliva na digitalizacijo evropske kulturne dediščine.
Izjava Communie je v celoti dostopna tukaj.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v okviru nacionalne in regionalne koordinacije, ki jo pod okriljem Knowledge Rights 21 programa izvaja dr. Maja Bogataj Jančič, organizira spletni seminar na temo avtorsko-pravne izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (text and data mining copyright exception), z naslovom “Copyright-legal basis for training generative AI”.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.