Communiin odziv na Javno razpravo o digitalnem dostopu do evropske kulturne dediščine
V ponedeljek, 14. 9. 2020 se je zaključila Javna razprava o dostopu do evropske kulturne dediščine, v okviru katere je Evropska komisija zainteresirane deležnike pozvala, naj podajo svoja stališča o Priporočilu komisije z dne 27. oktobra 2011 o digitalizaciji in spletni dostopnosti kulturnega gradiva ter njegovi digitalni hrambi. V roku je svoje stališče, v katerem opozarja na potrebo po prilagoditvi hitro spreminjajočemu-se digitalnemu svetu, oddala tudi Communia.
Priporočilo Komisije o digitalizaciji in spletni dostopnosti kulturnega gradiva sega še v leto 2011, zaradi česar je s potekom vsakega leta manj ustrezno za spopadanje z vprašanji hitro napredujoče tehnologije v odnosu do ohranjanja kulturne dediščine. Na to je v svojem stališču opozorila tudi Communia in poudarila pomen strategij, ki spodbujajo socialno, kulturno in ekonomsko vrednost evropske kulturne dediščine.
Communia v svojem stališču opozarja na potrebo po široki definiciji kulturne dediščine, ki bi zajela tudi modernejše oblike, potrebo po nadaljnjem razvoju javne kulturne infrastrukture, ki zagotavlja dostop in ponovno uporabo del, ter potrebo po ne le digitalnem ohranjanju ampak tudi digitalnem dostopu do del kulturne dediščine. Communia je dodatno opozorila tudi na pomembnost ustrezne implementacije nove DSM Direktive in predlagala, da se Direktiva 2012/28 o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del umakne, saj tudi 5 let po začetku njene veljavnosti ni imela vidnejšega vpliva na digitalizacijo evropske kulturne dediščine.
Izjava Communie je v celoti dostopna tukaj.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).