CTK predavanje o Načrtu S
V četrtek, 4. Marca 2021 je Centralna tehniška knjižnica (CTK) organizirala spletno predavanje o delovanju Koalicije S, Načrtu S in prehodu na popoln in takojšnji odprti dostop do znanstvenih publikacij.
Dogodek je odprl direktor CTK, Miro Pušnik, ki je uvodoma pojasnil, kaj Koalicija S sploh je in na kratko spregovoril o njeni zgodovini in o članstvu slovenskih organizacij.
Sledilo je predavanje Maje Vihar, informacijske specialistke za področje naravoslovja na CTK in članice dveh delovnih skupin v okviru Expert Group pri Koaliciji S. Po kratkem uvodu je ga. Vihar razložila, kakšna so načela Koalicije S in kaj je Strategija ohranjanja pravic Koalicije S in pojasnila, na kakšen način se želi doseči čim hitrejši prehod čim večjega števila revij in publikacij v model odprtega dostopa. Po predavanju je sledilo odgovarjanje na vprašanja iz občinstva.
Posnetek predavanja je v dostopen tudi na platformi YouTube, PPT predstavitev s predavanja je na voljo tukaj.
O Koaliciji S, Načrtu S in Strategiji ohranjanja pravic smo v preteklosti poročali tudi na IPI.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.