Direktiva sprejeta
Evropski poslanci so kljub več kot 5 milijonov zbranim podpisom proti uvedbi cenzure in kljub množičnim protestom, ki so potekali prejšnji teden po Evropi, na današnjem plenarnem glasovanju sprejeli škodljivo Direktivo o avtorski pravici na enotnem digitalnem trgu.
Direktiva je bila sprejeta s 348 glasovi za in 274 glasovi proti (kako so poslanci glasovali, si lahko pogledate tukaj). Pred tem so poslanci glasovali tudi o možnosti izboljšanja oziroma amandmiranja Direktive, kar so zavrnili z samo 5 glasovi razlike: s 317 glasovi proti in 312 glasovi za. Posledično se o izbrisu 13. (zdaj 17.) člena in 11. (zdaj 15. člena) Direktive na plenarnem zasedanju sploh ni odločalo. Evropski parlament je tako sprejel Direktivo z vsemi določbami: tudi 11. (zdaj 15.) členom, ki uvaja novo sorodno pravico medijskih izdajateljev, ter 13. (zdaj 17.) členom, ki bo povzročil filtriranje uporabniških vsebin. Direktiva je zamujena priložnost za dobro reformo avtorskega prava. Direktiva ne prinaša večje harmonizacije digitalnega evropskega trga, z nejasnimi določbami ne prinaša pravne varnosti in tudi ne dosega želenega ravnotežja med interesi imetnikov pravic na eni in uporabniki avtorskih del na drugi strani. Upamo le, da bodo na njeni podlagi vsi ustvarjalci in ne le izbrani dobili boljše možnosti za pravična nadomestila, ker bo cena, merjena v omejevanju pretoka informacij, nedopustnem odstranjevanju vsebin in korenitem zmanjšanju svobode na internetu, visoka.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).
Vabimo vas na že četrti dan odprtega znanja in delavnico, kjer bomo s strokovnjaki iz različnih evropskih držav obravnavali pravne podlage za podatkovno analitiko, ki je ključni del strojnega učenja in s tem povezane umetne inteligence. Poleg tega bomo predstavili odprto znanost v teoriji in praksi tako v Sloveniji kot tudi v nekaterih državah Zahodnega Balkana. Na dogodek vabimo tako predstavnike raziskovalnih in izobraževalnih institucij iz Slovenije in držav Zahodnega Balkana kot tudi zainteresirano javnost. Pridružite se nam in se poglobite v svet inovativnih pristopov ter najnovejših spoznanj na področju odprtega znanja.
Dr. Maja Bogataj Jančič, priznana strokovnjakinja za avtorsko pravo, se je pridružila Berkman Klein Centru za internet in družbo na Harvard University, kjer bo delovala kot pridružena raziskovalka (affiliate) naslednji dve leti.
V petek, 6. 10. 2023, je potekal seminar »Praktične izkušnje pri razreševanju avtorskih pravic sodobnih knjižnih del«. Seminar je obravnaval relevantna vprašanja, ki se tičejo dostopanja uporabnikov do književnih del v digitalni obliki.