Dr. Maja Bogataj Jančič imenovana nosilka ukrepov ERA 2
Minister dr. Igor Papič je 26. 1. 2023 v skupino Evropskega raziskovalnega prostora za obravnavno ukrepa 2, ki obsega naloge s področja “Predlagati zakonodajni in regulativni okvir EU o avtorskih pravicah in podatkih, ki bo primeren za področje raziskav”, imenoval dr. Majo Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. (Inštitut za intelektualno lastnino) in Ano Fidler (Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani).
Cilji delovanja skupine so opredelitev ovir in izzivov pri dostopu do in ponovni uporabi rezultatov javno financiranih raziskav in inovacij ter publikacij in podatkov za znanstvene namene ter opredelitev morebitnih vplivov na raziskave z analizo ustreznih določb zakonodaje EU o avtorskih pravicah in podatkih, z njo povezanih regulativnih okvirov ter ustreznih institucionalnih in nacionalnih pobud ter predlaganje zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepov za izboljšanje obstoječih okvirov EU o avtorskih pravicah in podatkih.
Predstavnici sta se dogovorili, da bosta srečanja izkoristili za aktivno opozarjanje na pomembne zadeve, ki se tičejo raziskovalcev in izobraževalcev in odprte znanosti na področju urejanja avtorskih pravic. Med 23. in 24. 2. 2023 bo v Bruslju potekala delavnica z naslovom “An EU copyright & data legislative framework fit for research: barriers, challenges and potential measures to address them”. Dr. Maja Bogataj Jančič se bo delavnice udeležila osebno v Bruslju in na kratko predstavila tudi zadnje spremembe avtorskopravne zakonodaje v Sloveniji, in sicer novo izjemo za besedilno in podatkovno rudarjenje in splošno izjemo za znanstveno raziskovanje, kot problematiko, ki je reforma ni rešila.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.