Dr. Maja Bogataj Jančič izvoljena za članico nadzornega odbora BTT
Dr. Maja Bogataj Jančič je bilo izvoljena za članico nadzornega odbora Blockchain Think Tanka. V svoji kandidaturi je zapisala:
“Pri BTT bi rada sodelovala, ker bi rada opozarjala na izreden pomen etičnih in pravnih vidikov razvoja blockchain tehnologije in zlasti njene konkretne implementacije v ekonomiji in družbi. Menim, da je te vidike potrebno upoštevati v vseh fazah razvoja tudi z namenom, da ne bi zgolj kriteriji ekonomske učinkovitosti postali usmerjevalci regulacijskih odločitev oziroma smeri tehnološkega in družbenega razvoja. Blockchain tehnologija je orodje za ustvarjanje varnih, decentraliziranih, peer-to-peer aplikacij. Vendar ta tehnologija ni samo to, ampak lahko v svoji največji potencialni različici prinaša velike večje učinke na ekonomijo in družbo, ki bodo po obsegu in vplivu lahko podobne posledicam, ki jih je družbi prinesel internet. V osnovi se ta tehnologija sicer uporablja za ustvarjanje avtonomnih računalniških programov t.i. “pametnih pogodb”, ki služijo predvsem za ustvarjanje novih finančnih instrumentov, povečanje učinkovitosti mehanizmov plačil, organiziranje izmenjave podatkov in informacij pri različnih transakcij ter olajšanje interakcij med ljudmi in napravami, ampak blockchain tehnologija ni samo ključ do večje učinkovitosti upravljanja, ampak lahko vpliva tudi na upravljanje samo. V najbolj pozitivni različici lahko spodbuja razvoj bolj demokratične družbe in bolj demokratičnih sistemov odločanja in posledično upravljanja družbe, kjer bodo posamezniki lahko imeli veliko večji vpliv kot v trenutnih demokratičnih sistemih.”
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.