EU ne bi veliko izgubila, če bi Direktivo preprosto zavrnila
Če doslej še niste razumeli, zakaj je nova Direktiva o avtorskih pravicah tako problematična, je intervju s prof. Martinom Kretschmerjem iz Univerze v Glasgowu obvezno petkovo popoldansko branje pred tednom, ko bo potekalo glasovanjem v Evropskem parlamentu.
Prof. Kretchmer z ilustrativnimi primeri odlično ponazori, zakaj je členu 13 potrebno nujno nasprotovati, na kar že ves čas (in v zadnjem času še glasneje) opozarja tudi IPI. S prepričljivimi argumenti pa prof. Kretschmer pojasni tudi, zakaj Direktiva kot celota prej škoduje kot koristi vzpostavljanju uravnoteženega in učinkovitega sistema avtorskih pravic po vsej EU in zakaj bi bilo Evropi bolje, da direktivo v celoti zavrnemo.
Celoten intervju si v slovenščini lahko preberete tukaj.
Na pomanjkljivosti posameznih členov pregledno in razumljivo opozarjata tudi organizacija Communia in center CREATe, ki ga vodi prav prof. Martin Kretschmer.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.