Implementacija 17. člena DSM Direktive v Nemčiji že stopila v veljavo
V procesu implementacije DSM direktive je nemško pravosodno ministrstvo na podlagi več krogov javnega posvetovanja predstavilo več osnutkov zakona. Nato je nemški Bundestag 19. maja 2021 sprejel zakon (Urheberrechts-Diensteanbieter-Gesetz, “UrhDaG”), s katerim so bile implementirane določbe 17. člena DSM direktive v nemško zakonodajo, o čemer je IPI že poročal. UrhDaG je začel veljati s 1. avgustom. V zvezi z implementacijo 17. člena je bila Nemčija prva država članica, ki je predstavila ex-ante mehanizem za varstvo pravic uporabnikov. Nemčija je prav tako z 28. majem 2021 v celoti že implementirala tudi preostale določbe DSM direktive, ki so stopile v veljavo s 7. junijem.
Nemčija je s konceptom “domnevno dovoljene uporabe” uvedla predhodne ukrepe za varstvo pravic uporabnikov pred blokiranjem na podlagi izjem od avtorskih pravic. Nemška implementacija v določenih primerih določa tudi ex-post ukrepe, ki služijo odvračanju od zlorabe na način, da se podajo lažni zahtevki glede avtorskih pravic.
UrhDaG je na voljo v nemškem jeziku tukaj.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).
IPI se bo kot članica Network of Centers 18. maja 2023 udeležil srečanja v Bostonu.
GPAI so-organizira delavnice skupaj z Max Planck inštitutom in Univerzo Duke.