Iniciativa Open COVID Pledge
Boj proti pandemiji koronavirusa vsak dan dokazuje, kako pomembno je omogočanje prostega dostopa do znanja in izumov, ki pomagajo reševati življenja. Ključni so denimo izobraževalni viri, modeli za zaščitno opremo in patenti na zdravilih. Medtem, ko so pravice intelektualne lastnine v normalnih razmerah v principu koristen spodbujevalec razvoja, imajo lahko v trenutni situaciji negativen širši družbeni učinek. Mednarodna koalicija znanstvenikov, pravnikov in inženirjev je zato stopila skupaj v pozivu imetnikom pravic intelektualne lastnine, da v času krize omogočijo prost dostop do svojih pravic.
V sklopu Open COVID Pledge so imetnikom na voljo nekatere prostovoljne licence:
– OCL-PC v1.0 (brezplačna javna licenca za svetovno uporabo pravic na patentih in avtorskih pravic, ki traja od 1. decembra 2019 do 1 leta po preklicu pandemije s strani Svetovne zdravstvene organizacije)
– OCL-PC v1.1 (brezplačna javna licenca za svetovno uporabo pravic na patentih in avtorskih pravic, ki traja od 1. decembra 2019 do preklica pandemije, vendar ne več kot do 1. januarja 2023, pri čemer se lahko licencodajalec zaveže, da bo licenco podaljšal)
– OCL-P v1.1 (brezplačna javna licenca za svetovno uporabo pravic na patentih, ki traja od 1. decembra 2019 do preklica pandemije, vendar ne več kot do 1. januarja 2023, pri čemer se lahko licencodajalec zaveže, da bo licenco podaljšal)
Poleg naštetih licenc so s pobudo kompatibilne tudi CC BY 4.0 mendarodna licenca, CC 1.0 posvetilo javni domeni in licenca, ki jo je dal na voljo Intel.
Iniciativa je v nekaj dneh dosegla izjemen uspeh in ogromno podporo. Med ustanovnimi podpisniki so denimo Intel, United Patents, Fabricatorz Foundation, Facebook, Amazon, IBM, Sadia National Laboratories, Hewlett Packard Enterprise in Microsoft.
Med podporniki iniciative je tudi IPI. Za vas smo v slovenščino prevedli:
– Iniciativa Open COVID Pledge
– Zavežite se in implementirajte Open COVID Pledge
– Podprite iniciativo Open COVID Pledge
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.