Iniciativa Open COVID Pledge
Boj proti pandemiji koronavirusa vsak dan dokazuje, kako pomembno je omogočanje prostega dostopa do znanja in izumov, ki pomagajo reševati življenja. Ključni so denimo izobraževalni viri, modeli za zaščitno opremo in patenti na zdravilih. Medtem, ko so pravice intelektualne lastnine v normalnih razmerah v principu koristen spodbujevalec razvoja, imajo lahko v trenutni situaciji negativen širši družbeni učinek. Mednarodna koalicija znanstvenikov, pravnikov in inženirjev je zato stopila skupaj v pozivu imetnikom pravic intelektualne lastnine, da v času krize omogočijo prost dostop do svojih pravic.
V sklopu Open COVID Pledge so imetnikom na voljo nekatere prostovoljne licence:
– OCL-PC v1.0 (brezplačna javna licenca za svetovno uporabo pravic na patentih in avtorskih pravic, ki traja od 1. decembra 2019 do 1 leta po preklicu pandemije s strani Svetovne zdravstvene organizacije)
– OCL-PC v1.1 (brezplačna javna licenca za svetovno uporabo pravic na patentih in avtorskih pravic, ki traja od 1. decembra 2019 do preklica pandemije, vendar ne več kot do 1. januarja 2023, pri čemer se lahko licencodajalec zaveže, da bo licenco podaljšal)
– OCL-P v1.1 (brezplačna javna licenca za svetovno uporabo pravic na patentih, ki traja od 1. decembra 2019 do preklica pandemije, vendar ne več kot do 1. januarja 2023, pri čemer se lahko licencodajalec zaveže, da bo licenco podaljšal)
Poleg naštetih licenc so s pobudo kompatibilne tudi CC BY 4.0 mendarodna licenca, CC 1.0 posvetilo javni domeni in licenca, ki jo je dal na voljo Intel.
Iniciativa je v nekaj dneh dosegla izjemen uspeh in ogromno podporo. Med ustanovnimi podpisniki so denimo Intel, United Patents, Fabricatorz Foundation, Facebook, Amazon, IBM, Sadia National Laboratories, Hewlett Packard Enterprise in Microsoft.
Med podporniki iniciative je tudi IPI. Za vas smo v slovenščino prevedli:
– Iniciativa Open COVID Pledge
– Zavežite se in implementirajte Open COVID Pledge
– Podprite iniciativo Open COVID Pledge
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.