Internet je za ljudi!
IPI je v sodelovanju s Communio pripravil pregled členov Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu v slovenskem jeziku.
Communia je posebej analizirala devet različnih vprašanj, ki jih ureja direktiva in ne samo najbolj problematična člena 11 in 13. Predstavljene so dobre in slabe strani direktive. Splošna ocena je, da je direktiva, kljub nekaterim dobrim rešitvam, slaba in da interneta ne bo približala ljudem.
Analiza je bila narejena na podlagi besedila predloga direktive, preden je bilo to usklajeno v trialogu, ki se je zaključil 13. 2. 2019 zvečer. Končni predlog Direktive namreč še ni objavljen. Takoj, ko bo besedilo tudi uradno na voljo, bodo spremembe vidne tudi v ocenah na spletni stran Communie.
Kot smo poročali že 14. 2. 2019 tudi trialog ni prinesel bistvenih izboljšav. Po zaključku trialoga je v javnosti sledil zelo buren odziv. Med prvimi se je odzvala evropska poslanka Julia Reda. V Kölnu so izbruhnili protesti, na katerih tisoč glava množica nasprotuje zlasti 13. členu direktive. Poleg tega proti uvedbi filtrov poteka tudi internetna peticija, ki je v nekaj dneh zbrala že več kot 4,7 milijona podpisov.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.