Internet je za ljudi!
IPI je v sodelovanju s Communio pripravil pregled členov Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu v slovenskem jeziku.
Communia je posebej analizirala devet različnih vprašanj, ki jih ureja direktiva in ne samo najbolj problematična člena 11 in 13. Predstavljene so dobre in slabe strani direktive. Splošna ocena je, da je direktiva, kljub nekaterim dobrim rešitvam, slaba in da interneta ne bo približala ljudem.
Analiza je bila narejena na podlagi besedila predloga direktive, preden je bilo to usklajeno v trialogu, ki se je zaključil 13. 2. 2019 zvečer. Končni predlog Direktive namreč še ni objavljen. Takoj, ko bo besedilo tudi uradno na voljo, bodo spremembe vidne tudi v ocenah na spletni stran Communie.
Kot smo poročali že 14. 2. 2019 tudi trialog ni prinesel bistvenih izboljšav. Po zaključku trialoga je v javnosti sledil zelo buren odziv. Med prvimi se je odzvala evropska poslanka Julia Reda. V Kölnu so izbruhnili protesti, na katerih tisoč glava množica nasprotuje zlasti 13. členu direktive. Poleg tega proti uvedbi filtrov poteka tudi internetna peticija, ki je v nekaj dneh zbrala že več kot 4,7 milijona podpisov.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.