IRCAI končno tudi uradno ustanovljen
Potem ko je Generalna konferenca UNESCO že lani potrdila vzpostavitev Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco (IRCAI), je v tem tednu Vlada Republike Slovenije končno sprejela uradno notifikacijo za njegovo vzpostavitev, s čimer je IRCAI tudi uradno ustanovljen.
IRCAI, ki zaenkrat še gostuje na Institutu “Jožef Stefan”, združuje mrežo institucij in strokovnjakov iz vsega sveta z namenom načrtovanja učinkovite vpeljave uporabe umetne inteligence. Do sedaj je IRCAI med drugim že organiziral Razpravo o Priporočilih za etično umetno inteligenco, v času pomladne pandemije pa je svojo tehnologijo umetne inteligence uporabil za ozaveščanje javnosti preko spletne aplikacije “Corona virus watch”.
Pred koncem leta 2020 naj bi bil organiziran tudi dogodek, na katerem bodo predstavljene dejavnosti, ki vodijo v doseganje ciljev IRCAI.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.