Ministri za kmetijstvo in ribištvo sprejeli Direktivo o avtorskih pravicah
Danes je Svet EU dokončno potrdil Direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Po uradni objavi besedila direktive in začetku njene veljavnosti bo začel teči dveletni rok za njen prenos v nacionalne zakonodaje držav članic.
V primerjavi s februarskim glasovanjem na Odboru stalnih predstavnikov (COREPER), na katerem so proti direktivi glasovale Nizozemska, Luksemburg, Poljska, Italija in Finska in na katerem sta se glasovanja vzdržali Slovenija in Belgija, je danes proti glasovala tudi Švedska, Estonija pa je stopila na stran vzdržanih držav. Vendar za sprejetje sporne direktive je bila dovolj kvalificirana večina 16 držav članic, ki predstavljajo 65% prebivalstva EU. V Svetu EU, tokrat v sestavi ministrov za kmetijstvo in ribištvo, se je danes za direktivo izreklo 19 držav članic, ki predstavljajo 71,26% prebivalstva, tako da je direktiva sprejeta. Od držav članic bo zdaj odvisno, kako bodo direktivo implementirale nacionalne zakonodaje. Bodo po metodi “copy/translate/paste” slabo direktivo bolj ali manj avtomatično prenesle v nacionalni pravni red ali bodo poiskale, kjer se seveda da, boljše rešitve?
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).