Ministri za kmetijstvo in ribištvo sprejeli Direktivo o avtorskih pravicah
Danes je Svet EU dokončno potrdil Direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Po uradni objavi besedila direktive in začetku njene veljavnosti bo začel teči dveletni rok za njen prenos v nacionalne zakonodaje držav članic.
V primerjavi s februarskim glasovanjem na Odboru stalnih predstavnikov (COREPER), na katerem so proti direktivi glasovale Nizozemska, Luksemburg, Poljska, Italija in Finska in na katerem sta se glasovanja vzdržali Slovenija in Belgija, je danes proti glasovala tudi Švedska, Estonija pa je stopila na stran vzdržanih držav. Vendar za sprejetje sporne direktive je bila dovolj kvalificirana večina 16 držav članic, ki predstavljajo 65% prebivalstva EU. V Svetu EU, tokrat v sestavi ministrov za kmetijstvo in ribištvo, se je danes za direktivo izreklo 19 držav članic, ki predstavljajo 71,26% prebivalstva, tako da je direktiva sprejeta. Od držav članic bo zdaj odvisno, kako bodo direktivo implementirale nacionalne zakonodaje. Bodo po metodi “copy/translate/paste” slabo direktivo bolj ali manj avtomatično prenesle v nacionalni pravni red ali bodo poiskale, kjer se seveda da, boljše rešitve?
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.