Negativno stališče MIZŠ o Direktivi
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport NE podpira Direktive o avtorski pravici na enotnem digitalnem trgu zaradi premajhnega upoštevanja javnega interesa v izobraževanju in raziskovanju! Celotno stališče Ministrstva si lahko preberete tukaj kot tudi na njihovi uradni spletni strani.
Ministrstvo je pojasnilo: “Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport se v skladu s svojimi pristojnostmi vseskozi zavzema za uravnotežene zakonodajne rešitve, ki bi primerno upoštevale interese v izobraževanju in raziskovanju. Kljub tem prizadevanjem je očitno, da direktiva za izobraževanje in raziskovanje ne bo prinesla ustreznih rešitev, zato je MIZŠ že februarja letos v postopku sprejemanja novele Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP – H) predlagalo spremembo obstoječe izjeme za pouk v 49. členu ZASP v novo izjemo za poučevanje in znanstveno raziskovanje, zato da bi bilo področje primerneje urejeno. Izjema za izobraževanje, kot jo predvideva Predlog direktive, je po našem mnenju zastavljena preozko, zato si MIZŠ prizadeva, da bi se v ZASP – H uredila širša izjema za področje izobraževanja in raziskovanja, s čimer bi sledili primeru dobre prakse pri ureditvi tega vprašanja na nacionalni ravni (primer Estonije).” V nadaljevanju se Ministrstvo podrobno opredeljuje do pomembnih členov v Direktivi, zlasti glede 4. (zdaj 5. člena) in 3. člena in tudi glede najbolj spornih določb 11. (zdaj 15. člen) in 13. člena (zdaj 17. člena).
Dne 18. marca 2021 bo dr. Maj Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. na Univerzi v Mariboru predavala o pravnih in etičnih vidikih avtorstva strokovnih in znanstvenih člankov. Predavanje bo namenjeno zaposlenim na Univerzi v Mariboru.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?