Negativno stališče MIZŠ o Direktivi
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport NE podpira Direktive o avtorski pravici na enotnem digitalnem trgu zaradi premajhnega upoštevanja javnega interesa v izobraževanju in raziskovanju! Celotno stališče Ministrstva si lahko preberete tukaj kot tudi na njihovi uradni spletni strani.
Ministrstvo je pojasnilo: “Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport se v skladu s svojimi pristojnostmi vseskozi zavzema za uravnotežene zakonodajne rešitve, ki bi primerno upoštevale interese v izobraževanju in raziskovanju. Kljub tem prizadevanjem je očitno, da direktiva za izobraževanje in raziskovanje ne bo prinesla ustreznih rešitev, zato je MIZŠ že februarja letos v postopku sprejemanja novele Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP – H) predlagalo spremembo obstoječe izjeme za pouk v 49. členu ZASP v novo izjemo za poučevanje in znanstveno raziskovanje, zato da bi bilo področje primerneje urejeno. Izjema za izobraževanje, kot jo predvideva Predlog direktive, je po našem mnenju zastavljena preozko, zato si MIZŠ prizadeva, da bi se v ZASP – H uredila širša izjema za področje izobraževanja in raziskovanja, s čimer bi sledili primeru dobre prakse pri ureditvi tega vprašanja na nacionalni ravni (primer Estonije).” V nadaljevanju se Ministrstvo podrobno opredeljuje do pomembnih členov v Direktivi, zlasti glede 4. (zdaj 5. člena) in 3. člena in tudi glede najbolj spornih določb 11. (zdaj 15. člen) in 13. člena (zdaj 17. člena).
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.