Novela ZASP v postopku pred Državnim zborom
Vlada RS je pred kratkim sprejela novelo Zakona o avtorskih in sorodnih pravicah, ki je trenutno v obravnavi pred Državnim zborom v skrajšanem postopku. Novela v slovenski pravni red prenaša Direktivo 2017/1564 o določenih dovoljenih uporabah določenih del in drugih predmetov urejanja, zaščitenih z avtorsko pravico in sorodnimi pravicami, za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja, ki bi jo Slovenija moraja implementirati že oktobra 2018.
Novosti, ki jih za slepe, slabovidne in osebe z drugimi motnjami branja (upravičene osebe) prinaša novela:
– Izjema v korist invalidnih oseb (48.a ZASP) sedaj izrecno omenja tudi upravičene osebe, in nekoliko širi obseg dovoljenih dejanj, ki ne zahtevajo dovoljenja avtorja: reproduciranje, vključno z nujnimi potrebnimi nevsebinskimi prilagodivami, distribuiranje in priobčitev javnosti (kar je širše od prej določenega javnega recitiranja) objavljenih del. Pravica do predelave, ki bi omogočala tudi vsebinske prilagoditve gradiva, kot so to predlagali deležniki, ki jih ta izjema zadeva, v predlogu ni predvidena. Po novem je tudi črtan pogoj “če delo ni na voljo v zahtevani obliki”, kar bo olajšalo izjeme v korist invalidov.
– Izmenjava ter razširjanje izvodov v dostopnem formatu na notranjem trgu bo potekalo prek pooblaščenih subjektov, ki bodo imeli določene obveznosti, med drugim bodo slednji morali poskrbeti za postopke in ukrepe, s katerimi bodo preprečili kršitve, del teh postopkov pa je lahko tudi formalno izkazovanje invalidnosti. V skladu s predlogom, izmenjava izvodov v dostopnem formatu med upravičenimi osebami ni dovoljena.
– Opredeljeni so pojmi upravičene osebe, delo za upravičeno osebo, izvod v dostopnem formatu in pooblaščeni subjekt, podobno kot jih opredeljuje Direktiva 2017/1564.
Poleg tega predlog zakona prinaša določene manjše spremembe v zvezi s prekrški (določitev glob v eurih, ureditev globe v razponu, določitev prekrška za posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost).
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.