11 držav članic zavrnilo kompromisni predlog Direktive
Prejšnji teden smo se razpisali o nemškem non-paper in v njem predlaganih spremembah spornega člena 13 Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Da je med državami članicami EU vse več nezadovoljstva nad rešitvami, ki jih predlaga Predsedstvo Sveta EU, pa je postalo še bolj očitno v petek, 18. 1. 2019, ko je kar 11 držav članic zavrnilo kompromisno besedilo predloga Direktive. Nemčiji, Belgiji, Nizozemski, Finski in Sloveniji, ki so kompromisnemu predlogu nasprotovale že prej, so se pridružile še Italija, Poljska, Švedska, Hrvaška, Luxembourg in Portugalska. Večina naštetih (razen Portugalske in Hrvaške) namreč meni, da kompromisni predlog ne predvideva zadostnega varstva pravic uporabnikov svetovnega spleta.
Rezultat glasovanja pomeni, da Direktiva najbrž ne bo sprejeta pred majem 2019, kljub prizadevanjem, da bi Svet EU in Evropski Parlament dosegla kompromis že na naslednjem trialogu in s tem zaključila pogajanja o besedilu Direktive. Rezultat glasovanja kaže tudi na to, da se pozivi javnosti in skupin deležnikov po bolj uravnoteženi zakonodaji vendarle odražajo tudi na politični ravni.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.