Communia final report in knjiga The Digital Public Domain
Tematska mreža Communia je na svoji spletni strani prejšnji teden izdala javno poročilo na temo digitalne javne domene. Poročilo je bilo narejeno z namenom prikaza različnih dejavnosti, s katerimi se je ukvarjala Communia v preteklem letu, prav tako pa avtorji v njem analizirajo tudi trenutno stanje digitalne javne domene v Evropi in nove politike za razširjanje evropske digitalne javne domene.
Poleg poročila je bila v okviru tematske mreže Communia izdana tudi knjiga z naslovom The Digital Public Domain: Foundations for an Open Culture. V njej so združeni članki in eseji različnih akademikov, knjižničarjev, podjetnikov, aktivistov in zakonodajalcev, ki so sodelovali pri projektu Communia. Glavno sporočilo avtorjev dela je, da je javna domena (torej literarna, glasbena, znanstvena, raziskovalna in ostala dela, ki niso zavarovana z avtorsko pravico) ključna za razvoj “zdrave” družbe. Eseji, ki so predstavljeni v knjigi, se nanašajo tako na teoretične diskurze o zgodovini avtorskega prava in javne domene kot tudi na praktične primere in projekte, ki so nastali v skladu z načeli prostega dostopa in licenc Creative Commons. Knjiga tako predstavlja obvezno branje za vse, ki jih zanima avtorsko pravo in internet, saj odpira zanimiva vprašanja za razpravo in ponuja praktične rešitve zapletenih vprašanj regulacije kulture v digitalni dobi.
O slovenskih vidikih uvajanja načel odprte znanosti se bo razpravljalo na 1. nacionalnem dogodku projekta »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«, ki bo potekal v četrtek, 5. oktobra 2023, od 9:00 do 15:00 v atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, 1000 Ljubljana.
Globalno partnerstvo na področju umetne inteligence (the Global Partnership on Artificial Intelligence – GPAI) je mednarodna iniciativa z več deležniki, ki si prizadeva usmerjati odgovoren razvoj in uporabo umetne inteligence na temelju človekovih pravic, vključevanja, raznolikosti, inovacij in gospodarske rasti.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.