Odprt je rok za odzive na akcijski načrt za intelektualno lastnino
Evropska komisija je v sklopu svoje Strategije za enotni digitalni trg objavila akcijski načrt za intelektualno lastnino, katerega namen je doseči večjo raven učinkovitega urejanja pravic intelektualne lastnine in s tem spodbuditi evropsko gospodarstvo, še posebej v času pandemije virusa COVID-19. Rok za odzive na načrt, ki bodo javno objavljeni na spletni strani komisije, se izteče 14. 8. 2020.
Jasno je, da današnje gospodarstvo temelji na inovacijah in tehnološkem napredku. Tega se zaveda tudi Evropska komisija, ki si želi preko urejanja politik pravic intelektualne lastnine spodbuditi tehnološki napredek in posledično doseči okrevanje evropskega gospodarstva, ki je s pandemijo virusa COVID-19 utrpelo hud udarec.
Z akcijskim načrtom za intelektualno lastnino želi Evropska komisija rešiti težave, ki se, kljub že obstoječemu močnemu sistemu pravic intelektualne lastnine, še vedno pojavljajo v evropskem prostoru:
– deli evropskega sistema intelektualne lastnine so še vedno preveč razdrobljeni, prav tako so postopki še vedno prezapleteni in predragi;
– srednja in majhna podjetja (SME) se še vedno v premajhni meri zanašajo na pravice intelektualne lastnine;
– orodja za deljenje pravic intelektualne lastnine niso razvita v dovoljšnji meri;
– v evropskem prostoru je še vedno preveč piratstva in ponarejanja;
– na globalni ravni obstaja pomanjkanje “fair play”-a, saj države, ki niso članice EU, ne spoštujejo pravic intelektualne lastnine v zadostni meri.
Vse podrobnosti o akcijskem načrtu si lahko preberete tukaj.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).
Vabimo vas na že četrti dan odprtega znanja in delavnico, kjer bomo s strokovnjaki iz različnih evropskih držav obravnavali pravne podlage za podatkovno analitiko, ki je ključni del strojnega učenja in s tem povezane umetne inteligence. Poleg tega bomo predstavili odprto znanost v teoriji in praksi tako v Sloveniji kot tudi v nekaterih državah Zahodnega Balkana. Na dogodek vabimo tako predstavnike raziskovalnih in izobraževalnih institucij iz Slovenije in držav Zahodnega Balkana kot tudi zainteresirano javnost. Pridružite se nam in se poglobite v svet inovativnih pristopov ter najnovejših spoznanj na področju odprtega znanja.
Dr. Maja Bogataj Jančič, priznana strokovnjakinja za avtorsko pravo, se je pridružila Berkman Klein Centru za internet in družbo na Harvard University, kjer bo delovala kot pridružena raziskovalka (affiliate) naslednji dve leti.
V petek, 6. 10. 2023, je potekal seminar »Praktične izkušnje pri razreševanju avtorskih pravic sodobnih knjižnih del«. Seminar je obravnaval relevantna vprašanja, ki se tičejo dostopanja uporabnikov do književnih del v digitalni obliki.