Podaljšanje sorodnih pravic za izvajalce in proizvajalce fonogramov
Svet Evropske unije je danes s kvalificirano večino potrdil direktivo o podaljšanju trajanja varstva sorodnih pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov.
Nova direktiva bo podaljšala čas trajanja varstva s 50 na 70 let.
Proti sprejetju direktive so glasovale delegacije Belgije, Češke, Nizozemske, Luksemburga, Romunije, Slovaške, Slovenije in Švedske. Glasovanja so se vzdržale Avstrija in Estonija.
Namen sprejete direktive je povečati obseg varstva izvajalcev, kar naj bi pripomoglo k potrditvi njihovega umetniškega in ustvarjalnega prispevka.
Kot je razloženo v sporočilu za javnost, izvajalci začnejo s svojimi glasbenimi karierami zelo zgodaj, kar pomeni, da trenutno trajanje varstva 50 let pogosto ne zadošča za varstvo njihovih izvedb za čas njihovega življenja. Zaradi neučinkovitega varstva se izvajalci ob koncu življenja soočajo z izgubami, prav tako pa jim je dostikrat onemogočeno učinkovito varstvo izvedb v času njihovega ustvarjanja.
Države članice bodo morale implementirati nove določbe v svojo zakonodajo v 2 letih.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.