Reforma avtorskega prava v EU: kje smo zdaj?
Poglejte so to odlično in zelo poučno diskusijo med evropsko poslanko Julio Redo, umetnikoma Rufusom Kainom in Rito Ziporo ter občinstvom na temo problematičnih “ACTA določb” 13. člena predloga nove Direktive o avtorski pravici.
“Določba bi morala biti v celoti izbrisana” pravijo nekateri najbolj ugledni strokovnjaki. V Sloveniji je tak položaj tudi Ministrstva za izobraževanje in Ministrstva za javno upravo. Na žalost pa je Ministrstvo za gospodarstvo (Urad za intelektualno lastnino) tisto, ki predstavlja Slovenijo v delovnih telesih Sveta.
Domen Savić, Goran Klemenčič, Vuk Čosić, Lenart J. Kučić, József Györkös, Gorazd Božič in Maja Bogataj Jančič so bili prvi podpisniki izjave “Acta ad acta”, s katero so opozorili na nevarnosti, ki bi jih takšna zakonodaja lahko prinesla. Zdaj je na mizi v veliko bolj konkretni obliki.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.