Še en dan odprtega znanja 2019
Inštitut za intelektualno lastnino 24. oktobra 2019 organizira v sodelovanju z Nacionalno univerzitetno knjižnico, z inštitutom Danes je nov dan in z uporabniško skupino Slovenski wikipedisti, ob podpori Communie in Wikimedie »ŠE EN DAN ODPRTEGA ZNANJA 2019«, ki se bo odvil v Mestnem muzeju v Ljubljani. Vljudno vabljeni!
Dogodek bo potekal 24. oktobra od 9tih do 16tih v Mestnem muzeju v Ljubljani in bo imel dva dela: dopoldan bo potekala delavnica Avtorsko pravo za knjižničarje, popoldan pa dogodek “Wikimedia ljubi spomenike”, na katerem bodo člani uporabniške skupine Slovenski wikipedisti predstavili pomen Wikimedie za prakso akademskega objavljanja in razglasili zmagovalca slovenskega dela fotografskega natečaja Wiki Loves Monuments 2019.
1. Delavnica “Avtorsko pravo za knjižničarje”
Na delavnici, ki bo potekala med 9:00 in 16:00, se bodo knjižničarji seznanili s trenutnim pravnim okvirjem, kot je določen v Zakonu o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) in s priložnostmi, ki jih prinaša nova Direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva), ki jo mora Republika Slovenija implementirati do junija 2021.
Delavnico bosta vodila Benjamin White (Univerza Bournemouth) in dr. Maja Bogataj Jančič (Inštitut za intelektualno lastnino). Delavnica bo potekala v slovenskem in angleškem jeziku brez prevajanja.
Udeležence vljudno prosimo, da se na delavnico “Avtorsko pravo za knjižničarje” prijavite do 21. oktobra 2019 prek spletnega obrazca, ali preko e-mail naslova: info@ipi.si.
Več informacij o delavnici najdete tukaj.
2. “Wikimedia ljubi spomenike”
Program:
14:00 – 14:30 prof. dr. Miran Hladnik: Wikimedia na univerzi
14:30 – 15:00 dr. Jernej Polajnar: Wikimedia ljubi spomenike 2019
15:00 razglasitev zmagovalca slovenskega dela fotografskega natečaja Wiki Loves Monuments 2019
15:30 – 16:00 Dimitar Pervanov Dimitrovi, Wikimedia: Reforma avtorskega prava v EU
Udeležba na dogodku “Wikimedia ljubi spomenike” je prosta brez predhodne prijave.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.