Avstrija objavila novi predlog zakona
Avstrija je 2. septembra 2021 objavila novi osnutek zakona, ki implementira DSM Direktivo. Predlog zakona je v posvetovanju do 13. oktobra 2021. V zvezi z implementacijo 17. člena DSM Direktive je avstrijski osnutek zakona kombinacija nemškega pristopa, o katerem je IPI že poročal, in smernic Evropske komisije.
Avstrijski predlog je prevzel ključne elemente, ki so bili prvič predstavljeni v nemškem predlogu implementacije, in sicer zaščita manjših uporab pred avtomatiziranimi filtri (15 sekund, 160 znakov, 250 KB), možnost, da uporabniki označijo naložene vsebine kot zakonite, in zmožnost uporabnikov, da ukrepajo proti platformam, ki se ukvarjajo s strukturnim prekomernim blokiranjem.
Celoten predlog je strukturno podoben nemškemu predlogu, vendar namesto “domneve zakonite uporabe”, ki jo vsebuje nemški predlog, vsebuje avstrijski predlog prepoved samodejnega blokiranja “majhnih delov del ali drugih vsebin”.
Implementacijo DSM Direktive po državah lahko spremljate tukaj.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).