Objavljena raziskava: Izobraževanje na daljavo v času pandemije z vidika učitelja
IPI je letos sodeloval s Communio in Centrum Cyfrowe, ki sta pripravila mednarodno raziskavo o uporabi avtorskih del v času poučevanja na daljavo med pandemijo Covid-19. Raziskava je sedaj tudi objavljena, njeni izsledki pa so bili tudi predstavljeni 15. 9. 2021. Vabljeni, da si ogledate raziskavo!
V raziskavi je na podlagi vprašalnikov sodelovalo 7 evropskih državah, raziskava pa prikazuje podobo visoke stopnje sprejetja digitalnih rešitev in virov po celotni Evropi, ki se je sčasoma še povečala. Kar zadeva vrste uporabljenih platform in orodij, raziskava prikazuje prevladujočo vlogo in vseprisotnost tistih, ki jih ponujajo največji komercialni ponudniki in spletne platforme. Kljub zanašanju na te platforme so vsebine, ki jih uporabljajo učitelji, pretežno nekomercialne narave ali pa celo pridobljene od drugih učiteljev. Nazadnje, raziskava kaže na visoko stopnjo sprejetja odprtih izobraževalnih virov po celotni Evropi.
Izsledki raziskave so dostopni tukaj.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.