Povzetek WIPO pogovorov o IL in UI
Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) je 8 januarja 2021 objavila povzetek drugega in tretjega srečanja Pogovora o intelektualni lastnini in umetni inteligenci.
Umetna inteligenca ima vedno večji vpliv na vsa področja našega življenja in področje intelektualne lastnine ni pri tem nikakršna izjema. Z vplivom umetne inteligence na intelektualno lastnino se vedno bolj ukvarja tudi WIPO, ki je v preteklih dveh letih organizirala že tri srečanja Pogovora o intelektualni lastnini in umetni inteligenci, ki se jih je kot predstavnica Communie udeležila tudi dr. Maja Bogataj Jančič:
- prvo srečanje je potekalo septembra leta 2019,
- drugo srečanje je bilo organizirano julija leta 2020,
- tretje srečanje je potekalo novembra leta 2020.
Prejšnji teden, 8 Januarja 2021 je WIPO tudi objavila povzetek drugega in tretjega srečanja pogovora, katerih glavna tema je bil Revidiran dokument o pravicah intelektualne lastnine in umetni inteligenci.
Celoten dokument povzetka drugega in tretjega srečanja pogovora je dostopen tukaj.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.