Vabilo h komentiranju okvira za upravljanje s podatki GPAI
Delovna skupina za upravljanje s podatki Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI), ki ji sopredseduje dr. Maja Bogataj Jančič, je že avgusta predstavila svoja prva dva projekta. Eden izmed njiju je tudi priprava okvira za upravljanje s podatki (Data Governance Framework), ki je trenutno še v “beta” verziji in za izboljšavo katerega pri delovni skupini za upravljanje s podatki pozivajo k oddaji komentarjev s predlogi.
Delovna skupina za upravljanje s podatki je del GPAI, katerega poslanstvo je pomoč pri odgovornemu sprejemanju umetne inteligence (UI), ki temelji na spoštovanju človekovih pravic, politiki vključevanja, gospodarski rasti in ki bo pripomogla k doseganju trajnostnih ciljev Združenih narodov. V ta namen se je skupina že v poletnem času lotila svojih prvih dveh projektov in je do sedaj že pripravila t.i. “beta” verzijo okvira za upravljanje s podatki (Data Governance Framework).
Okvir zaenkrat zajema štiri glavna področja:
– vlogo podatkov v kontekstu UI;
– pomen upravljanja s podatki;
– parametre upravljanja s podatki; in
– načrt bodočega dela delovne skupine.
Pred njegovo uradno predstavitvijo v decembru želi delovna skupina okvir še izboljšati, zato poziva vse, ki bi k temu radi pripomogli, da delijo svoja opažanja in predloge. To je mogoče storiti z neposrednim vnašanjem sprememb v sam osnutek okvira ali preko elektronskega sporočila Mednarodnemu strokovnemu centru za napredek umetne inteligence v Montrealu na naslov info@ceimia-icemai.org.
Več informacij o pozivu je na voljo tukaj, vabljeni k oddaji komentarjev!
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.