Svetovni dan intelektualne lastnine
Danes praznujemo svetovni dan intelektualne lastnine. IPI na ta dan tradicionalno razglasi najodmevnejši dogodek minulega leta. To je zagotovo sprejetje Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Več o različnih aspektih direktive in novostih, ki jih bo prinesla, si lahko prebere na naslednjih povezavah:
– Direktiva je še vedno slaba!
– O Direktivi
– Internet je za ljudi
V Sloveniji je največ pozornosti v negativnem smislu požel dogodek grobe kršitve materialnih in moralnih avtorskih pravic, ki jo je zagrešil Boris Kobal, ki je s tem kriv tudi za največjo plagiatorsko afero pri nas in upamo, da je po tem dejanju vsem jasno, da je plagiiranje zavržno in neetično dejanje, ki ima lahko velike negativne posledice za plagiatorja. Republika Slovenija je pričela tudi z implementacijo prenovljene izjeme za slepe, slabovidne in osebe z ovirami branja v Zakon o avtorski in sorodnih pravicah.
Različne spremembe avtorskopravne zakonodaje so torej na vidiku. Upamo, da bomo v naslednjem letu lahko poročali o čim več pozitivnih premikih na tem področju!
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).