Svetovni dan intelektualne lastnine
Danes praznujemo svetovni dan intelektualne lastnine. IPI na ta dan tradicionalno razglasi najodmevnejši dogodek minulega leta. To je zagotovo sprejetje Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Več o različnih aspektih direktive in novostih, ki jih bo prinesla, si lahko prebere na naslednjih povezavah:
– Direktiva je še vedno slaba!
– O Direktivi
– Internet je za ljudi
V Sloveniji je največ pozornosti v negativnem smislu požel dogodek grobe kršitve materialnih in moralnih avtorskih pravic, ki jo je zagrešil Boris Kobal, ki je s tem kriv tudi za največjo plagiatorsko afero pri nas in upamo, da je po tem dejanju vsem jasno, da je plagiiranje zavržno in neetično dejanje, ki ima lahko velike negativne posledice za plagiatorja. Republika Slovenija je pričela tudi z implementacijo prenovljene izjeme za slepe, slabovidne in osebe z ovirami branja v Zakon o avtorski in sorodnih pravicah.
Različne spremembe avtorskopravne zakonodaje so torej na vidiku. Upamo, da bomo v naslednjem letu lahko poročali o čim več pozitivnih premikih na tem področju!
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.